Vznik Asociácie Planetárií Slovenska

Vznik Asociácie Planetárií Slovenska

Vznik Asociácie Planetárií Slovenska

Vznik Asociácie Planetárií Slovenska

V dňoch 17.10. až 20.10.2023 sa v Piešťanoch konal 17. ročník medzinárodného Astrofestivalu. Za hvezdáreň Medzev sa ho zúčastnili: T. Čabala a O. Ballaschová.

Ústrednou témou bola storočnica vzniku prvého planetária na svete. Planetárium vo hvezdárni Medzev má v tomto roku 10. výročie. Krátkou prezentáciou na medzinárodnom festivale pripomenula činnosť planetária p. Ballaschová, okomentovala vznik planetária prostredníctvom medzinárodného mládežníckeho projektu, ktorého sa zúčastnilo 28 mládežníkov z 5 krajín EÚ s názvom: Všetci pod jednou oblohou.

“ 29.8.2013 sme slávnostne uviedli planetárium vo hvezdárni Medzev do činnosti. Do dnes robíme prednášky v slovenčine, maďarčine a iných jazykoch podľa potreby. Vysvetľujeme hlavne orientáciu na nočnej oblohe. Záujem o prednášky v planetáriu je veľký, návštevníci planetária sú od materských škôl po dôchodcovský vek. Prednášky sa prispôsobujú veku návštevníkov a hlavne odpoveďami na ich zvedavé otázky. Na celom Slovensku je len 8 „kamenných“ planetárií, naše je jedným z nich. Máme jedinečný planetárny prístroj GOTO EX-3. Veríme, že prostredníctvom planetária si aj naďalej budeme získavať záujem návštevníkov.“ uviedla p. Ballaschová.

Dňa 17.10.2023 sa v Piešťanoch konalo slávnostné podpisovanie Memoranda o vzniku Asociácie planetárií Slovenska. Za hvezdáreň Medzev na základe poverenia od p. riaditeľa podpisovala p. Ballaschová. Slávnostné podujatie moderoval p. Makara.

Galéria obrazov

Ďalšie články:

Župné dni a „Festival Košickej župy“ v Košiciach

Župné dni a projekt „Festival Košickej župy“ vyvrcholili v Košiciach „Festival Košickej...

Festival Košickej župy v rámci Župných dní 2024

Centrum kultúry Košického kraja, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, bolo úspešné v rámci...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.