Výtvarníci z Košického kraja

Výtvarníci z Košického kraja

Výtvarníci z Košického kraja

Výtvarníci z Košického kraja

Výtvarníci z Košického kraja bodovali na celoštátnej súťaži

                                     Výtvarné spektrum

Východniari sa môžu aj tento rok pochváliť úspechmi, ktoré zožali v oblasti vizuálneho umenia.

Spolu devätnásť  umelcov z Košického kraja vystavovalo svoje diela na celoštátnej postupovej súťaži Výtvarné spektrum 2021. Jeho vyhlasovateľom aj odborným garantom je  Národné osvetové centrum Bratislava. Výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby sa tento rok uskutočnila 8. 10. 2021.  Od Trenčianskeho osvetového strediska tak po rokoch prevzalo „štafetu“ organizátora Regionálne osvetové stredisko v Leviciach.

Do užšieho výberu postúpilo z celého Slovenska takmer 300 diel od 172 autorov.

Odborná porota v zložení: akad. mal. Karol Felix, Mgr. art Eva Čarnoká, PhDr. Ľudovít Petránsky, PaedDr. Ivana Pančáková a Mgr. Richard Aradský, odporučila vystaviť 146 diel.

„Východniari aj tento rok ukázali svoj veľký umelecký potenciál. Výtvarníci súťažili v kategóriách rozdelených podľa vekových skupín od 15 do 25 rokov a nad 25 rokov a podľa žánru – maľba, grafika, priestorová tvorba, insitná a digitálna tvorba, experiment. Teší nás, že sme na celoštátnu súťaž vybrali výnimočne nadaných umelcov. V silnej konkurencii suverénne reprezentovali seba aj Košický kraj. Prajeme si, aby získané ocenenia aj možnosť  konfrontovať svoje diela na celoštátnej výstave, boli pre umelcov dostatočným stimulom do ich ďalšej tvorby,“ informoval Michal Kupec,  riaditeľ Centra kultúry Košického kraja.

Medzi ocenených autorov v jednotlivých kategóriách patrili: Adam Hrehor z Boliarova (Košice-okolie), Miroslav Kotora z Kostolian nad Hornádom (Košice-okolie), Milan Bandurčin z Košíc, Miroslava Uhliarová z Košíc a Ladislav Rybársky z Košíc, ktorému bola okrem ceny udelená aj Pocta generálneho riaditeľa Národného osvetového centra in memoriam. Cenu za zosnulého autora, ktorý bol jedným  z najtalentovanejších košických výtvarníkov, prevzala manželka.

„Blahoželáme všetkým oceneným aj vystavujúcim autorom, ktorí svojou výtvarnou tvorbou úspešne reprezentovali náš kraj a prajeme im veľa nových inšpirácií, úspechov a pevné zdravie,“ dodal Kupec.          

 

Ďalšie články:

Župné dni a „Festival Košickej župy“ v Košiciach

Župné dni a projekt „Festival Košickej župy“ vyvrcholili v Košiciach „Festival Košickej...

KLENOTY KRAJA

Klenoty kraja Súťažná prehliadka dospelých folklórnych súborov Košického kraja Súčasťou aprílového štartu...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.