ESENCIA – FESTIVAL TRADIČNEJ KULTÚRY

ESENCIA – FESTIVAL TRADIČNEJ KULTÚRY

ESENCIA – FESTIVAL TRADIČNEJ KULTÚRY

ESENCIA – FESTIVAL TRADIČNEJ KULTÚRY

ESENCIA 

Festival tradičnej kultúry

Trojdňový festival tradícií Košického kraja

Centrum kultúry Košického kraja, ktoré je kultúrnou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, pripravilo trojdňovú ESENCIU Festival tradičnej kultúry, jediný svojho druhu v Košickom kraji. 

Festival plný folklóru, tradícií, dobrej nálady pod taktovkou Centra kultúry v KUNSTHALLE v Košiciach sa konal 12. – 14. októbra 2023. Výťažok hudby, spevov, tancov namiešaný z regiónov kraja – z Abova, Gemera, Spiša, Zemplína a domácich i zahraničných hostí festivalu.

„Som nesmierne rád, že sa nezabúda na naše tradície a zvyky, ktoré sa predávajú z generácie na generáciu. Bola radosť sledovať vysmiate detské tváre. Práve na tých najmenších bola aj zameraná podpora v rámci Systému podpory folklórnych kolektívov Košického kraja – KLENOTY KRAJA. Vďaka týmto dňom som ešte viac presvedčený o tom, že v takejto podpore musíme pokračovať ďalej a najmä som si uvedomil, že to najväčšie bohatstvo, ktoré máme sa ukrýva v nehmotnom kultúrnom dedičstve.  Buďme hrdí na to, čo nám naši predkovia zanechali a ešte s väčšou hrdosťou ho predávajme ďalej. ĎAKUJEM,“ podotkol Ladislav Lörinc, podpredseda Košického kraja.

Program vo štvrtok odštartovali zahraniční hostia, profesionálni tanečníci Fitos Dezső Társulat z Budapešti, s tanečno-divadelnou hrou pre deti a mládež s názvom Tajomstvo truhlice / Láda titka. O 19,00 hod. v spolupráci s Centrom pre tradičnú ľudovú kultúru, odborným pracoviskom SĽUK-u, bola otvorená Výstava o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska. Večerný program patril spojeniu sláčikového kvarteta Spectrum Quartett s ľudovou hudbou Nogaband a tradičnými spevmi  v podaní speváckej skupiny Ulijanky.

Piatkové popoludnie patrilo interaktívnym aktivitám – remeselným tvorivým dielňam, školám ľudového tanca, česaniu tradičných účesov. Večerným koncertom roztancovali návštevníka ďalší hostia festivalu, kapela Folk&Bass Orchestra a ženy z Muzičky (z Bratislavy).

Vyvrcholením festivalu bol sobotňajší deň. Od 11,00 hodiny prebiehala Krajská postupová súťaž a prehliadka hudobného folklóru dospelých VIDIEČANOVA HABOVKA v Divadle Thália. V KUSTHALLE od 14,00 hod. sa predstavilo 13 kolektívov na nesúťažnej prehliadke detských folklórnych súborov „Klenoty kraja“. Nádhernou bodkou festivalu bol Galaprogram s názvom „ESENCIA folklóru Košického kraja“ pod režijnou taktovkou Romana Sorgera. Účinkujúcimi boli detské talenty, ktoré absolvovali počas roka dva hudobno-tanečné workshopy a spoločne vytvorili choreografiu namiešanú z jednotlivých regiónov Košického kraja. Ďalej sólisti z dospelých folklórnych súborov Košického kraja spoločným spracovaním tancov abovského regiónu a víťazi krajskej súťaže hudobného folklóru dospelých.

„Tešili sme sa z veľkého množstva účinkujúcich, ktorých bolo až 550 počas 3 dní trvania festivalu. Predviedlo sa vyše 350 detí, ktoré sa zúčastnili nesúťažnej prehliadky „Klenoty kraja“. Podpora detského talentu je pre nás nesmierne dôležitá. Vytvárame priestor, možnosti a príležitosti pre deti na prezentáciu, stretnutia, získavanie nových hudobno-tanečných zručností,“ doplnil Michal Kupec, riaditeľ Centra kultúry Košického kraja.

Festival zaujal návštevníkov aj sprievodnými aktivitami – remeselnými tvorivými dielňami, trhom tradičných výrobkov, výstavou o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska, premietaním videí, tanečnými domami a zábavami s ľudovými hudbami. 

Ďakujeme Košickému samosprávnemu kraju za finančnú pomoc a mediálnemu partnerovi RTVS Košice. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Galéria obrazov

Externý odkaz:

Ďalšie články:

Župné dni a „Festival Košickej župy“ v Košiciach

Župné dni a projekt „Festival Košickej župy“ vyvrcholili v Košiciach „Festival Košickej...

DENNÉ LETNÉ TÁBORY

Aj tento rok pripravuje Centrum kultúry Košického kraja denné letné tábory plné...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.