MuziKE

MuziKE

Nesúťažná komorná prehliadka hudobných skupín a interpretov populárnej hudby.

19.4.2024 o 18.00 – 20.00 hod. vo Výmenníku Štítová v Košiciach. Podujatie je súčastou FESTIVALU UMENIA MÚZY.

Hosť podujatia:

Adam „B.eye“ Hrušovský

Hudobnej produkcii sa venuje cez 20 rokov a posledných 7 rokov sa zameriava na MPC, kedy z prvotnej myšlienky hrať vyprodukované beaty cez MPC objavil svetovú komunitu zameriavajúcu sa na „finger drumming“.

Táto svetová komunita však minulý rok (2023) objavila Adama a pozvala ho na Majstrovstvá sveta v hre na MPC, ktoré boli súčasťou Sample Music Festival 2023 v nemeckom Berlíne, kde sa nakoniec úspešne prebojoval do semifinále medzi svetovú špičku. Aj to viedlo ku tomu, že je na Slovensku a dokonca aj v Čechách vedený ako jediný profesionálny finger drummer.

B.eye – #cestazasnom

Zároveň dostal pozvanie ísť hrať tohto roku aj do Japonska, kde však naráža na zdravotný problém. Pred rokmi mu bola diagnostikovaná roztrúsená skleróza multiplex, no ako sám tvrdí “ MPC je moja piata končatina, bez ktorej sa nikam nepohnem. To pri ceste do zahraničia pri mojom zdravotnom stave však nestačí a musí byť po mojom boku aj zdravotný asistent. To značne komplikuje finančnú situáciu a možnosti, ktoré od svetových usporiadateľov podujatí dostávam musím často bohužiaľ pre tieto zvýšené náklady odmietať.“

Sme radi, že B.eye prijal naše pozvanie ako hosť a vy si budete môcť vypočuť Košického-SVETOVÉHO finger drummera a jeho live show v hre na MPC.

Účinkujúci:

Gymposband

„Ich poslaním je hrať. Ich výzvou sú hudobné výstrelky súčasnej popovej hudby. Ich revírom je školský dvor a ich úhlavným nepriateľom sú falošné tóny a pískajúce mikrofóny. Reč je o školskej kapele Gymposband, ktorá aj napriek svojmu pôsobisku na škole s vysoko intelektuálnym zameraním na výchovu budúcich právnikov, doktorov či biznismenov má svoj zmysel. Už pár rokov táto školská kapela poskytuje hrejivé objatie hudby nie len jej členom, ale aj stovkám žiakov na tejto škole popri náročnom procese vzdelávania. Za tieto roky sa v kapele vystriedali viaceré generácie študentov a každá z nich do kapely priniesla novú vlnu energie, ktorá vždy dodala tónom hudby ako sa hovorí: „to práve orechové“. Dôkazom pestrosti kapely je aj jej nástrojové zloženie, a tak sa neľakajte, ak v skladbe započujete aj tóny čarovnej flauty. Tieto tóny, ale i mnohé iné vám v najbližších minútach kapela z Poštovej doručí priamo až k dverám do vašej duše.

Duo Toyeri a Dyno

Toyeri to je Števko Fekete a Dyno je Marián Burič . Obaja hrájú na gitaru a spievajú už od pubertálnych čias. Štefan Fekete sa vždy zaujímal hlavne o český folk a trampské piesne, Dyno bol skôr rocker.

Zhruba pred rokom a pol sa začala ich spolupráca tak, že Štefan robí doprovod Mariánovi v jeho skladbách a Dyno zasa doprevádza Števa v jeho skladbách. Využívajú nielen gitarový doprovod, ale snažia sa do skladieb zakomponovať aj ústnu harmoniku, Djembe, flautu a iné perkusie.

Snažia sa o rozmanitosť skladieb, čomu napomáha aj fakt, že májú každý svoj vlastný osobitý štýl hrania..

AMBER string

Skupina pozostáva zo žiakov ZUŠ na Jantárovej 6 a v tejto zostave pôsobí asi rok a pol. Žánrovo nie je veľmi vyhranená, obľubuje melodické veci, s dobrou rytmikou a harmóniou.

V minulom školskom roku sa zúčastnila celoslovenskej súťaže POP-rockových skupín v Košiciach, kde získala 3. miesto. Skupina má ambíciu venovať sa aj vlastnej tvorbe.

Juliana Lechanová

Približne pred šiestimi rokmi do rúk chytila gitaru a začala si plniť svoj detský sen. A tým bolo hrať a spievať pre radosť. Ak ju kopne múza, tak píše texty a k ním doladí aj hudbu. Navštevuje online hodiny spevu a gitary a takto strávený čas ju baví a napĺňa.

https://www.youtube.com/@Juliana-mz8wy

Milan Gaľa Band (15 min.)

Hudobné zoskúpenie Milan Gaľa Band vzniklo pred dvoma rokmi. Ich prvé vystúpenie bolo na Spiš Rock Feste v Spiškej novej Vsi. Neskôr sa zúčastnili aj postupovej súťaže Kontakt pri príležitostí Jánskych ohňov na Vinnom Jazere.

Na živo, ako kapela teraz nehrávajú, ale pripravujú vydať album. Našu tvorbu, ako aj záznam z Rock Festu môžete nájsť na youtube.

Ronan Warg

Ronan Warg založili dvaja kamaráti bubeník Martin Barna a spevák a textár Ladislav Baďo Sekletár. Pôvodne o tom, že jeden vie hrať na gitaru a druhý na bicie sa dozvedeli jeden o druhom až po niekoľkých rokoch kamarátstva. A tak sa kapela dala na cestu zháňania skúšobne, aparatúry a členov. 

Kapela vznikla  v zime roku 2016, prešla mnohými personálnymi zmenami. ,,nájsť človeka, ktorý Vašej myšlienke verí rovnako ako vy v čase, keď Vám neverí nikto, je veľmi ťažká úloha. Nakoniec je to tak asi aj dobre. Ostanú len tí, ktorí majú skrátka radi hudbu a chcú na spoločnej veci pracovať.“ 

V roku 2019 vznikli prvé štúdiové nahrávky ako piesne V mori Slávneho Blázna, Ľadová kráľovná a Staručký pútnik. Niektoré z nich už chalani vydali a sú voľne dostupné.

Ľadová kráľovná:

Skupina sa nehlási k nijakému špecifickému štýlu. Každý z členov počúva niečo iné. Veríme, že je správne, keď sa neriadite nejakou scénou, ale alfa a omega piesne je emócia textu a hudby.

VSTUPNÉ NA PODUJATIE: 4€

—- Archív: výzva pre účinkujúcich —

Charakteristika prehliadky 

Prehliadka neprofesionálnych hudobných skupín a sólistov zameraná na hudobné žánre populárnej hudby, ktorá je určená mládeži a dospelým. 

Termín: 19.4.2024 o 18.00 – 20.00 hod. vo Výmenníku Štítová v Košiciach. (Z dôvodu obmedzeného priestoru a komorného charakteru podujatia prosíme o prispôsobenie vystúpenia týmto podmienkam.) 

Hlavný organizátor: Centrum kultúry Košického kraja, Hrnčiarska 9, Košice 

Spoluorganizátor: K-13, Výmenník Štítová 

Ciele podujatia 

 podporiť umeleckú a koncertnú činnosť hudobníkov z Košického regiónu a prispieť k jej rozvoju; 

 vytvoriť pre účastníkov priestor pre vzájomnú komunikáciu s odbornými lektormi, ale aj možnosť stretnutia hudobníkov a spevákov, pre ktorých sa tento žáner stal záľubou; 

 informovať účastníkov o možnosti zapojiť sa do postupovej súťaže a prehliadky autorskej populárnej hudby Kontakt, ktorá sa uskutoční 22.6.2024 v rámci festivalu ,,Jánske ohne nad Šíravou“. 

Podmienky pre účinkujúcich 

 Prehliadky sa môžu zúčastniť všetci hudobníci a speváci v oblasti neprofesionálnej populárnej hudby 

Registrácia je možná prostredníctvom prihlášky (príloha) zaslanej na mailovú adresu: zdenka.semanova@ckkk.sk do 14.3.2024. 

 Účastníci sa musia prezentovať s minimálne jednou pôvodnou autorskou tvorbou populárnej hudby v živom podaní. 

 Účastníci majú možnosť prezentovať sa autorskou piesňovou tvorbou (t. j. tvorbou s textom) a autorskou inštrumentálnou tvorbou (t. j. tvorbou bez textu), prípadne kombináciou oboch. 

 Trvanie hudobného vystúpenia je maximálne 20 minút. 

 Priestorové a akustické skúšky sa uskutočnia dňa 19.4.2024 cca od 15.00 hod. za účasti odborného lektora. Následne prebehne rozborový seminár, kde lektor prednesie svoje postrehy a podnety. 

 Organizátor zabezpečí priestor, občerstvenie, lektora a propagáciu. K dispozícii sú dva väčšie reproduktory, mix pult, mikrofóny. 

 Vystúpenie nie je honorované. 

Podujatie je určené pre priateľov, rodinných príslušníkov, ako aj pre širokú verejnosť. 

Centrum kultúry Košického kraja plánuje podujatie organizovať v pravidelných intervaloch. 

Kontaktná osoba: Ing. Zdenka Semanová 

zdenka.semanova@ckkk.sk, 055/460 70 35 

Galéria obrazov

Ďalšie články:

Folkloristi z Košického kraja vo Východnej

Košický kraj na najväčšom Folklórnom festivale Východná na Slovensku Košický samosprávny kraj...

Básnici vdýchli život slovám.

Vyhodnotenie súťaže Slovom a obrazom – literárna časť Písanie básní sa pre mnohých...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.