Pod názvom SAMARITÁNI Z MARKOWEJ
sa 21.10.2024 vo Výmenníku na Štítovej v Košiciach sprístupnila širokej verejnosti výstava obrazov maľovaných na dreve od poľského výtvarníka Arkadiusza Andrejkowa. Súčasťou je aj výstava komiksu od podkarpatského grafika Macieje Mazura. Tvorba obidvoch umelcov je venovaná pamiatke rodiny Ulmovcov z Markowej.
Vernisáž výstavy sa niesla v slávnostnej atmosfére za prítomnosti predsedu Podkarpatského kraja v Poľsku Piotra Pilcha, vedúcej odboru kultúry Katarzyny Solek, honorárneho konzula Poľskej republiky v Košiciach Konráda Schőnfelda a riaditeľa Wojewodzkeho Domu Kultúry v Rzeszowe Jakuba Izdebskeho. Za organizátora privítal vzácnych hostí riaditeľ Centra kultúry Košického kraja Michal Kupec.
Obohatením otvorenia výstavy bolo úvodné hudobné vystúpenie Júlie Lechanovej, víťazky krajskej súťaže autorskej populárnej hudby Kontakt.
Inšpiráciou k namaľovaniu 12 obrazov s výjavmi zo života rodiny Ulmovcov sa pre Arkadiusza Andrejkowa stala zbierka fotografií Jozefa Ulmu, zachránených pred požiarom počas vojny. Autor sa narodil v Sanoku, je absolventom Fakulty umenia na Rzeszowskej univerzite, držiteľ štipendia ministra kultúry a národného dedičstva.
Poľská rodina Ulmovcov bola vyvraždená nacistami v roku 1944 za ukrývanie Židov. Deň smrti tejto rodiny je v Poľsku pripomínaný ako Deň pamäti Poliakov pomáhajúcich Židom pod nemeckou okupáciou. Dekrétom pápeža Františka bola celá rodina vyhlásená za blahoslavenú, čím bolo uznané ich mučeníctvo.Rok 2024 bol v Poľsku vyhlásený za Rok rodiny Ulmovcov.
Diela výtvarníka Arkadiusza Andrejkowa dopĺňa sprievodná výstava karikaturistu a tvorcu komiksov MACIEJA MAZÚRA, ktorý sa drží rovnakej témy. Je to grafik a maliar, ktorý publikoval vo viacerých známych časopisoch.
Maciej Mazur predstavil osud rodiny Ulmovcov v komiksovej podobe. Hlavná tabuľa istým spôsobom sumarizuje a objektívnym spôsobom predstavuje smutnú, ale aj hrdinskú históriu rodiny.
Výstavu si záujemcovia môžu pozrieť do 7. 11. 2024, v utorok, stredu a štvrtok od 15.00 do 18.00 hodiny.
Fotografie z archívu Jozefa Ulmu v interpretácii výtvarníka Arkadiusza Andrejkowa z Poľska
Spolupráca kultúrnych organizácií je kľúčovým faktorom pre rozvoj a posilnenie kultúrneho sektora na miestnej, národnej aj medzinárodnej úrovni.
Pod názvom Samaritáni z Markowej pripravilo Centrum kultúry Košického kraja v spolupráci s Wojewódzkim Domom Kultúry v Rzeszowe dvojvýstavu venovanú rodine Ulmovcov. Inšpiráciou k namaľovaniu obrazov sa pre výtvarníka Arkadiusza Andrejkowa stala zbierka fotografií Jozefa Ulmu.Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 21. 10. 2024 o 17.00 hodine vo Výmenníku Štítová v Košiciach za účasti predsedu Podkarpatského kraja a ďalších hostí.
Rodina Ulmovcov žila v období II. svetovej vojny v obci Markowa na juhovýchode Poľska. Keď padlo rozhodnutie o konečnom riešení židovskej otázky, prenasledovaní markowskí Židia požiadali o pomoc aj Jozefa Ulmu, ktorý ich spolu s manželkou odvážne prijali pod svoju strechu. To sa im stalo osudným. Poľská rodina Ulmovcov bola vyvraždená nacistami v roku 1944. Deň smrti Ulmovcov je v Poľsku pripomínaný ako Deň pamäti Poliakov pomáhajúcich Židom pod nemeckou okupáciou. Dekrétom pápeža Františka bola celá rodina vyhlásená za blahoslavenú, čím bolo uznané ich mučeníctvo. Rok 2024 bol v Poľsku vyhlásený za Rok rodiny Ulmovcov.
„Organizovanie recipročných výstav dvoch krajských organizácií v Košiciach (CKKK) a poľskom Rzeszowe (WDK) v oblasti vizuálneho umenia, prispieva nielen k multikultúrnemu porozumeniu, ale dáva umelcom príležitosť predstaviť svoju tvorbu v rôznych kultúrnych kontextoch a získať si nové publikum. Naši partneri z Poľska k nám tentokrát priniesli výstavu, ktorá pripomína nesmierne utrpenie a krutú nespravodlivosť počas vojny a zdôrazňuje, aký vzácny je pre nás mier,“ povedal riaditeľ CKKK Michal Kupec.
Autor obrazov maľovaných na dreve sa narodil v Sanoku, je absolventom Fakulty umenia na Rzeszowskej univerzite, držiteľ štipendia ministra kultúry a národného dedičstva. Preslávil sa najmä originálnym projektom „Cichyho pamätník“ – doskami a nástennými maľbami vytvorenými na stodolách, domoch a iných stavbách, prevažne drevených, inšpirovaných fotografiami bývalých obyvateľov.
Súčasťou výstavy obrazov Samaritáni z Markovwej je aj výstava komiksu venovaná rodine Ulmovcov od podkarpatského výtvarníka Macieje Mazura.
Výstavu si záujemcovia môžu pozrieť do 7. 11. 2024, v utorok, stredu a štvrtok od 15.00 do 18.00 hodiny.