
Mgr. Alžbeta Lukáčová, PhD. – etnomuzikologička, hudobná dramaturgička a hudobníčka
Pochádza z Banskej Bystrice, kde dodnes pôsobí. Jej profesijné pôsobenie je v oblasti hudby zamerané dvojodborovo: je aktívna vo výskume a popularizácii hudobného folklóru, a zároveň dlhoročne pôsobí ako dramaturgička Štátnej opery. Je autorkou mnohých odborných štúdií o ľudovej hudbe i knižných monografií Samko Dudík a jeho kapela: Fenomén výraznej osobnosti v tradičnej hudobnej kultúre (2010) a Rejdová – Tradičná svadba (2023). Ešte ako pracovníčka Ústavu hudobnej vedy SAV získala Cenu prezidenta Slovenskej republiky za pozoruhodný vedecký prínos (2011). Od konca 90. rokov realizuje terénne výskumy zamerané ľudovú hudbu a spev a ich premeny. V tomto kontexte svoju pozornosť upriamuje na prostredie Slovenska, Slovákov vo Vojvodine (Srbsko) a potomkov Slovákov v USA. Venuje sa vydavateľskej činnosti v oblasti tradičnej ľudovej hudby a pri nahrávaní zvukových nosičov spolupracuje ako hudobná režisérka s radom folklórnych súborov a skupín. Od roku 2008 pre viaceré rozhlasové stanice pripravuje hudobno-slovné relácie o ľudovej i klasickej hudbe a ich kontextoch. Každoročne vytvára hudobno-spevné programy na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku a Morave. Známa je aj ako cimbalistka a speváčka hudobnej skupiny Banda orientovanej na world music.

Doc. PhDr. Margita Jágerová, PhD. – etnologička, vysokoškolská pedagogička Oddelenia etnológie UKF v Nitre.
Okrem pedagogickej,výskumnej a publikačnej činnosti sa venuje aj propagácii a popularizácii tradičnej ľudovej kultúry a etnologického bádania v rámci rôznych podujatí. Dlhodobo sa venuje interpretácii slovenských ľudových piesní, v rámci ktorej spolupracovala s rôznymi hudobnými telesami a zúčastnila sa na viacerých hudobných projektoch. Pôsobí ako hlasová pedagogička, realizovala množstvo workshopov v tejto oblasti. Je zakladateľkou a vedúcou speváckych skupín Vranky a Ulijanky, ktoré pôsobia v Nitre. Je autorkou viacerých programov v rámci folklórnych festivalov, členkou programových rád, odbornou porotkyňou viacerých súťaží scénického folklorizmu.

Mgr. art. Miroslava Palanová – choreografka, režisérka scénických programov, lektorka, odborná porotkyňa v oblasti tradičnej kultúry na Slovensku i v zahraničí
Je absolventkou štúdia choreografie ľudového tanca na Katedre tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave, kde študovala v triede prof. Štefana Nosáľa. Vytvorila množstvo choreografií pre rôzne FS na Slovensku i v Čechách. Od roku 2008 pôsobí ako riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši. Je vedúca a choreografka FS Váh v Liptovskom Mikuláši, autorka, režisérka programov na folklórnych festivaloch vo Východnej, Detve, Rožnove pod Radhoštěm, organizátorka festivalov súťaží a prehliadok. Jej choreografie získali množstvo najvyšších ocenení na celoštátnych prehliadkach a súťažiach v rámci Slovenska i v zahraničí (Armádny Turiec, Akademická Nitra, Akademický Zvolen, celoštátna súťaž choreografií, MFF v Zakopanom).

Mgr. art. Agáta Krausová, ArtD. – etnochoreologička a tanečná pedagogička
Okrem vyučovania sa venuje i výskumu ľudového tanca a jeho vývoju v európskom kontexte. Je členkou celoštátnych odborných komisií, porôt, lektorkou praktických i teoretických workshopov. Za svoju choreografickú činnosť bola ocenená vo Veľkej Británii, v Maďarsku a na Slovensku. Je autorkou festivalových programov, odborných príspevkov a niekoľkých kníh. Za svoju pedagogickú činnosť bola viackrát ocenená.

Mgr. art. Ing. Dana Smoligová – tanečná pedagogička
Je absolventkou Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor pedagogika ľudového tanca. Pedagogicky a interpretačne sa venuje ľudovému tancu so zameraním na slovenský ľudový tanec a rómsky tanec. Od roku 2011 pôsobí ako pedagogička tanca na Súkromnom hudobnom a dramatickom konzervatóriu v Košiciach. Je členkou odborných komisií a porôt v oblasti umenia.Ako pedagogička tanca pôsobila v mnohých folklórnych súboroch na Slovensku, ale aj v zahraničí. V roku 2007 spolu s Vladimírom Michalkom založila tanečnú skupinu Partia, kde pôsobila ako pedagogička tanca, asistentka choreografa a organizačná vedúca. V súčasnosti pôsobí ako umelecká a organizačná vedúca FS Borievka v Košiciach, spoluorganizátorka tanečných domov v Košiciach a členka občianskeho združenia Klubu milovníkov autentického folklóru (KMAF) v Košiciach.