Cyklus vzdelávacích aktivít Metodika folklóru 2020/2021
Centrum kultúry Košického kraja, v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho Kraja, (ďalej len CKKK), realizovalo v období 2020 – 2021 cyklus vzdelávacích aktivít v oblasti tradičnej ľudovej kultúry pod názvom Metodika folklóru. Určené bolipre odborných pracovníkov, lektorov, umeleckých pracovníkov, interpretov folklórnych kolektívov, pedagógov umeleckých, materských a základných škôl, jednotlivcov pôsobiacich v tejto oblasti.
CKKK na projekte spolupracovalo s kvalifikovanými lektormi a pedagógmi z oblasti etnológie, etnochoreológie, etnomuzikológie, tanečnej a hudobnej pedagogiky, divadelnej práce: Mgr. Roman Sorger (režisér, scenárista), Mgr. Dana Kľučárová, PhD. (etnologička, etnochoreologička), Mgr. Alžbeta Lukáčová, PhD. (etnomuzikologička, operná dramaturgička); Mgr. Pavol Kacvinský (historik, zberateľ, informátor), Mgr. Michaela Dvoekonko (etnologička), Bc. Barbora Báreková (FF UKF Nitra), Ing. Ján Čarnogurský (muzikant, člen Spišského dejepisného spolku v Levoči, člen porôt), Mgr. Michal Noga (odborný pracovník pre folklór a folklorizmus NOC Bratislava). Ako hostia boli pozývaní aj konzultanti, ktorí realizujú terénny výskum v obciach Abova a iných regiónov: RNDr. Jozef Topoľovský (DFSk Parchovianka), Marek Rudňanský, Ing. Tomáš Ondruš (FSk Škvarkare), Mgr. Magdaléna Marjaková (DFSk Pantľička, etnologička), Mgr. Michaela Valíková (redaktorka Rádia Regina Východ).
Školiace aktivity prebiehali prostredníctvom tvorivých dielní, praktických cvičení, prednášok, on-line stretnutí a webinárov. Program vzdelávania mal za úlohu podporiť a rozvíjať kvalitu činnosti folklórnych kolektívov z hľadiska pedagogického, metodického a umeleckého vedenia, poskytnúť informácie pre námety a tvorbu. Nosnými témami boli tie, ktoré súviseli s pripravovanými podujatiami a súťažami, ich dôležitosť je v rámci odbornej prípravy. Zaradené boli i témy na podnet účastníkov, záujemcov.
Prezenčne bol zrealizovaný praktický workshop z oblasti divadla, ktorého témou boli: scénografické prvky, práca s rekvizitou, ukážky a možnosti divadelnej a dramaturgickej práce. Z oblasti etnológie, etnomuzikológie a folkloristiky boli realizované prednášky:
Postavenie ženy v tradičnej kultúre a kategorizácia ženských tancov – v kontextoch sa téma zaoberala ženou predovšetkým v tradičnej tanečnej kultúre – v ľudovom tanci. Redaktorka Michaela Valíková uverejnila 8. apríla 2021 o tejto téme v relácii Hosť Rádia Regina Východ rozhovor s Mgr. Danou Kľučárovou, PhD.
Štýlová interpretácia ľudovej piesne v súčasnosti – obsahom prednášky boli regionálne a individuálne interpretačné štýlotvorné prvky a znaky, ktoré je potrebné rozoznávať pri práci s hudobným, konkrétne spevným materiálom. Téma, určená predovšetkým vedúcim ľudových hudieb, lektorom a interpretom ľudovej piesne a hudby, bola prezentovaná on-line prostredníctvom Zoom.
Tradičné hudby na Spiši – hudobná tradícia a história ľudových sláčikových muzík Spiša. Vidiečanova Habovka – seminár k súťaži hudobného folklóru detí a mládeže. Obsahom bol výklad propozícií a kritérií hodnotenia súťaže z pohľadu etnomuzikológie, ďalej organizačné aktualizácie.
V spolupráci s regionálnou TV, Štúdio telKE, formou on-line vysielania odzneli webináre na tému Tradičný účes a úprava hlavy – prezentácia prednášok o vývoji tradičného účesu, spôsoboch jeho úpravy a pokrývkach hlavy žien a mužov od dieťaťa po dospelosť, úprava hlavy v rámci folklorizovanej tvorby. Súčasťou prednášok boli fotografie účesov, dievockých párt, spôsobov nosenia šatiek, čepcov a iných doplnkov. Predstavili sa varianty účesov, pokrývky hlavy pri rôznych príležitostiach v obci Valaliky (Abov). Súčasťou bola praktická ukážka úpravy hlavy nevesty. Hostia, zberatelia a propagátori TĽK, poskytli a doplnili informácie z vlastných výskumov v obciach Abova a ďalších regiónov. Témy odzneli v Rádiu Regina Východ.
Cyklus ukončil webinár na témy Tradičná svadba -historické, sociálne, spoločenské a rodinné kontexty a Fenomén čepčenia na mieru – súčasný trend reinterpretácie a komodifikácie folklórnej tradície v praxi. Lektori a hostia opäť pripravili profesionálne prednášky, prezentácie a témy doplnili informáciami z vlastnej praxe a výskumov, odpovedali aj na otázky on-line účastníkov.
V rámci celého cyklu CKKK podporilo prácu lektorov z regiónu, spolupracovalo s informátormi, ktorí realizujú opakované terénne výskumy v obciach.
Garantom projektu bol štatutár a riaditeľ CKKK MA Michal Kupec, koordinátorom Mgr. Marianna Svoreňová, pracovníčka na úseku Tradičnej ľudovej kultúry. V rámci projektu sa uskutočnilo 7 školiacich aktivít, ktorých sa zúčastnilo 250 účastníkov.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Podujatie finančne podporil Košický samosprávny kraj.
Spracovala:
Mgr. Marianna Svoreňová, zodpovedná za realizáciu projektu
V Košiciach dňa 20.4.2021