VEDOMOSTI ĽUDU
Miesto: Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice
Termín: 1.3.2023- 28.2.2024
Pri realizácii cyklu vzdelávania v uplynulom období sme sa zamerali na praktické osvojovanie interpretačných zručností v oblasti hudobného folklóru a tanečného vzdelávania.
Celkovo sme zrealizovali 6 praktických workshopov s odborným výkladom k danej téme. Vzdelávanie bolo zamerané na podporu vzdelávania a pedagogickej práce folklórnych kolektívov, zoskupení, ZUŠ, vzdelávanie jednotlivcov.
Výber tém nadväzoval na metodické projekty a podujatia, ktoré v roku 2023 zrealizovalo CKKK na podporu talentov a činnosti kolektívov. Témy súviseli aj s plánovanými súťažami Šaffova ostroha, Vidiečanova Habovka.
Spolupracovali sme s odbornými pedagógmi, lektormi a spolupracovníkmi, ktorí majú v tejto oblasti profesionálne znalosti, praktické skúsenosti, dlhoročnú prax, realizujú terénne výskumy: Mgr. Mária Hlaváčová-etnomuzikologička, interpretka; Mgr. art. Dana Smoligová – pedagogička ľudového tanca; Mgr. Marianna Svoreňová – etnologička, lektorka tanca; Radoslav Kertis – primáš, realizátor terénneho výskumu v oblasti hudobného folklóru; Michal Zelinka – inštrumentalista, lektor; Martin Topoľovský, Peter Vajda, Róbert Sabol – lektori tanca, výrazné osobnosti interpretácie ľudového tanca.
Pre ľudové hudby, inštrumentalistov a pedagógov sme pripravili nadväzujúce praktické semináre, zamerané na interpretačné štýly, techniky a špecifiká hry jednotlivých hudobných nástrojov na príklade vybraných tradičných ľudových piesní, melódií z regiónov východného Slovenska. Súčasťou bol odborný výklad vybraných oblastí z etnomuzikológie, konzultácie k propozíciám súťaže Vidiečanova Habovka 2024 – hudobný folklór detí.
Interpretácia tanca v improvizovanom prevedení so sprievodom ľudovej hudby bola téma spoločného hudobno-tanečného workshopu, tanečníkov a zúčastnených muzikantov. „Priamy vzájomný kontakt a interakcia podporili interpretačné zručnosti všetkých zúčastnených, navodili reálnu atmosféru a emóciu tanečnej príležitosti“, upresnila Mgr. Zsuzsanna Cehelská, vedúca odboru TĽK.
Semináre boli prioritne určené pre deti a mládež od 10 – 18 rokov a pedagógov v tejto oblasti.
Základné princípy vedenia tréningovej jednotky vo folklórnych kolektívoch, metodika tanca starodávna mazurka a tanca podľa Juraja Šaffu – čardáš a čerkaný, cifrovaný, boli témy v oblasti tanečného vzdelávania a prípravy interpretov na postupovú súťaž tanečníkov sólistov – Šaffova ostroha.
Súčasťou všetkých stretnutí boli individuálne konzultácie s lektormi, čo je osvedčený model získavania potrebných poznatkov a skvalitňovania činnosti vo folklórnych kolektívoch z hľadiska pedagogického, metodického a umeleckého.
Garantom projektu bol štatutár a riaditeľ CKKK, MA Michal Kupec, koordinátorkou Mgr. Marianna Svoreňová, pracovníčka na Odbore Tradičnej ľudovej kultúry.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Podujatie finančne podporil Košický samosprávny kraj.
Za spoluprácu ďakujeme Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice.