Výstava poľských výtvarníkov a fotografov ponúka zážitok

Výstava poľských výtvarníkov a fotografov ponúka zážitok

Výstava poľských výtvarníkov a fotografov ponúka zážitok

Výstava poľských výtvarníkov a fotografov ponúka zážitok

Centrum kultúry Košického kraja (CKKK) dlhodobo spolupracuje s Krajským domom kultúry (Wojewódzki Dom Kultúry, WDK) v Rzeszowe v Poľsku v oblasti vizuálneho umenia. Spoločným záujmom oboch organizácií s krajskou pôsobnosťou je predstaviť tvorbu výtvarníkov a fotografov prostredníctvom recipročných výstav. 

Výstava, ktorá nesie názov „Symfónia farieb“, ponúkne návštevníkom vyše 30 výtvarných  diel členiek Tvorivej skupiny CESTA, ktorú si budú môcť priaznivci umenia vychutnať od 6. novembra v priestoroch Výmenníka na Štítovej v Košiciach. Slávnostná vernisáž sa uskutoční o 17.00. Výstavu si budú môcť záujemcovia pozrieť do 23.11.2023.

Tvorivé hľadanie členiek skupiny sa uberá rôznymi cestami, odtiaľ pochádza aj názov Tvorivej skupiny CESTA, ktorá vznikla pri WDK v roku 2001. Spoločné a individuálne výstavy  patria medzi hlavné aktivity, ktoré inšpirujú jej členov k ich ďalšej tvorbe a dávajú priestor na prezentáciu umeleckých výstupov. „Hlavnou myšlienkou výtvarníčok je vnútorná potreba tvorivo zobrazovať osobné zážitky, hľadať vlastnú pravdu prostredníctvom špecifického spôsobu vnímania sveta a reality a potom sa o ňu podeliť s citlivým publikom,“ povedala vedúca skupiny  Mária Paszczyńska. Prvá skupinová výstava sa uskutočnila  v roku jej vzniku v priestoroch WDK. Za viac ako dve desaťročia usporiadali členovia skupiny CESTA množstvo výstav nielen v Poľsku, ale niekoľkokrát prezentovali svoje diela aj na Slovensku v Košiciach a Moldave nad Bodvou. 

Okrem výtvarných diel ponúkneme v rámci vernisáže aj videoprezentáciu výstavy fotografií Rzeszowského združenia fotografov (RSF) pod názvom „Hranice“, ktorá bude od 6.11. do 6.12.2023 inštalovaná v priestoroch Átria Teologickej fakulty v Košiciach na  Hlavnej 89. Vystavené budú fotografie, v ktorých autori spracovávajú tému skutočných administratívnych hraníc a ich prekračovania, ale aj hranice v symbolickej rovine ako metaforu v zmysle pocitov a dojmov. 

Riaditeľ CKKK Michal Kupec sa k pripravovanej dvojvýstave vyjadril: „Spoluprácou viacerých organizácií, v tomto prípade Centra kultúry Košického kraja, Združenia košických fotografov K91 a Košickými kultúrnymi centrami K13, ktorých cieľom je spestriť kultúrnu ponuku v našom meste a kraji, môžeme ponúknuť záujemcom o vizuálne umenie hodnotný umelecký zážitok. Všetkých srdečne pozývame na priateľské poľsko-slovenské stretnutie s tvorivými a talentovanými ľuďmi.“

Galéria obrazov

Ďalšie články:

2. ročník ASTRORoadShow

Hvezdáreň Medzev, pracovisko Centra kultúry Košického kraja je súčasťou 2. ročníka ASTRORoadShow,...

Staň sa ilustrátorom XIII

Už 13 rokov sa darí hvezdárni Medzev v spolupráci so školami v...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.