DETSKÉ DIVADELNÉ KOŠICE 2024

DETSKÉ DIVADELNÉ KOŠICE 2024

DETSKÉ DIVADELNÉ KOŠICE 2024

DETSKÉ DIVADELNÉ KOŠICE 2024

Krajská postupová prehliadka detskej dramatickej tvorivosti, 26.  ročník Detských divadelných Košíc, sa uskutoční  v sobotu 20. apríla 2024 od 8.30 hod., v priestoroch Máraiho štúdia  na Timonovej 3 v Košiciach v rámci Festivalu umenia MÚZY. Predstavia  sa nám  detské divadelné súbory z Košického kraja z okresov Košice, Košice – okolie, Michalovce a Spišská Nová Ves, ktoré postúpili z regionálnych kôl súťaže. Predpokladaný záver je o 15.00. Po ňom nasleduje seminár pre vedúcich súborov s členmi odbornej poroty ako aj odovzdanie ocenení.

Hosťom divadelného festivalu bude detský divadelný súbor Kompánia Omniglotti z Mníchova. Vystupujú v ňom deti žijúce v Nemecku, ktoré sa učia slovenský jazyk prostredníctvom naštudovania divadelných predstavení. Predstavenie bude v slovenskom jazyku. 

Od 18.00 hod. sa nám predstaví v divadelnej komédii SOS zo stanice MEZ! zakladateľka divadelného súboru Kompánia Omniglotti Tatiana Timková, ktorá sa narodila v Košiciach. Komédia je určená nielen deťom, ale aj dospelým od 6 do 106 rokov. 

Divadelná komédia pre deti od 6 do 106 rokov v slovenskom jazyku

SOS z planéty MEZ! 

SOS z planéty Mez! je divadelná komédia, ktorej autorkou a protagonistkou je herečka a detská divadelná pedagogička slovenského pôvodu Tatiana Timková, momentálne žijúca v Mníchove. Dielo bolo vytvorené v spolupráci s umelcami naprieč celej Európy. Réžie sa zhostila talianska režisérka a špecialistka na hru s marionetami Sara Pisu. Špeciálne kostýmy, ktoré dovoľujú rýchle transformácie piatich postáv, vytvorila Angelika Vargová zo Slovenska. Ručne vyrobené masky Tatianou Timkovou dopĺňajú vizuálny efekt. Klaudia Vens,  skladateľka a absolventka pražského konzervatória zo Slovenska, napísala hudbu k textom piesní Tatiany Timkovej, ktoré zaranžoval Bulat Yanishev z Uzbekistanu. Kulisy vytvorené Ulim Lampaterom z Nemecka a Tatianou Timkovou vytvárajú rozprávkovú atmosféru. Vokálny coaching mala na starosti  francúzska  špecialistka Marie-Lou Dreher.

Víla Vesmírica, ktorá má na starosti udržiavanie rovnováhy planét, zachytí intergalaktické SOS od šéfa prírody na planéte MEZ. Vesmírica neváha a nasadne do prvej rakety na  Mez. Po prílete s hrôzou zistí, že planéta je úplne znečistená a že sa divé zvieratá musia ukrývať, aby prežili. Pochopí, že musí nájsť ihneď riešenie. Náhoda jej priveje do cesty malého školáčika, ktorý verí, že v živote sa má konať dobro.  Napriek tomu, že je za svoje ideály odsúdený svojim okolím, ktoré verí v silu zla, rozhodne sa zabrániť najhoršiemu. Avšak sám to nedokáže. Deti, prídete mu pomôcť? 

Všetkých milovníkov umenia srdečne pozývame na sobotňajší „divadelný maratón“, ktorý vám určite spríjemní víkend.

Galéria obrazov

Ďalšie články:

Vesmír očami detí 2024

Regionálne kolo celoslovenskej postupovej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí XXIX. organizuje opäť...

CINEAMA 2024

32. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby Informácie k regionálnej súťaži pre...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.