AstroRoadShow Košického kraja 2023

AstroRoadShow Košického kraja 2023

AstroRoadShow Košického kraja 2023

AstroRoadShow Košického kraja 2023

Dotkli ste sa hviezd spolu s kultúrnymi organizáciami Košického samosprávneho kraja – hvezdárňami z Rožňavy, Medzeva, Michaloviec a Trebišova?

Unikátnou prezentáciou popularizácie astronómie sa prvýkrát verejnosti predstavili štyri kultúrne organizácie Košického samosprávneho kraja 23. júna 2023 v Obchodnom centre Optima v Košiciach. Celodenné interaktívne podujatie poskytlo návštevníkom jedinečný zážitok spojený s  poznávaním vesmíru prostredníctvom krátkych vzdelávacích a audiovizuálnych programov, vrátane predstavenia astronomickej pozorovacej techniky. 

Pred vchodom dolnej časti obchodného centra prebiehalo pozorovanie Slnka špeciálnymi teleskopmi, zatiaľ čo program v dvoch mobilných planetáriách a množstvo zábavno-edukačných aktivít sa uskutočnilo na prízemí v takzvanom „vajíčku“.

Organizácie cielené na astronómiu, ktoré pôsobili v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, boli včlenené do miestne príslušných kultúrnych centier. Dôvody boli rôzne, čas ale ukázal, že to bolo dobré rozhodnutie. Akčnosť a kreativita našich kolegov z kultúrnych inštitúcií sa skĺbili so špecializovanou odbornou činnosťou hvezdární. Dôkazom toho je aj pripravovaná krajská AstroRoadShow. Kolegovia z rôznych kútov našej župy prinesú kúsok vesmíru a množstvo sprievodných aktivít do Košíc. Veda o vesmíre, pozorovanie nočnej oblohy či vzájomná interakcia vesmírnych telies ma fascinujú od detstva. Osobitne preto vítam a  s nadšením očakávam tento zaujímavý deň,“ povedal pred podujatím predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Hvezdáreň v Rožňave, ktorá je súčasťou Gemerského osvetového strediska priniesla návštevníkom okrem planetárneho programu aj pestré sprievodné aktivity.  Umožnili návštevníkom vyskúšať si Van de Graaffov generátor, pomocou farieb a štetcov preniesť vesmír na veľkoplošné plátna, súťažiť v skladaní unikátnej keramickej slnečnej sústavy a ukázalo možnosti pozorovania oblohy zdieľaním obrazu na smartfón či tablet. 

Ďalšou organizáciou, ktorá pricestovala aj so svojím digitálnym planetáriom je Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum. Návštevníci planetária mohli vidieť ukážky pohybu oblohy, súhvezdí, Mliečnej cesty, planét, Zeme z vesmíru cez deň a v noci, ale aj na projekcie povrchov Mesiaca a Marsu.

Útvar astronómie Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v  Trebišove ponúklo pozorovanie Slnka pomocou slnečného ďalekohľadu Lunt a Nexstar Evolution s Herschelovým hranolom a špeciálnymi okuliarmi s Baederfóliou. Najmenší návštevníci si mohli vyskúšať hračky na solárnu energiu, tí starší zase analýzu svetla pomocou spektroskopu.

Hvezdáreň a planetárium v Medzeve, ktoré je súčasťou Centra kultúry Košického kraja, sa pridala k pozorovaniu Slnka. K dispozícii mali zrkadlový ďalekohľad Dobson 150/900 so slnečným filtrom na pozorovanie slnečných škvŕn a slnečný ďalekohľad LUNT LS50 v spektre H-alfa na pozorovanie slnečných erupcií.  

„AstroRoadShow Košického kraja 2023 je skvelou príležitosťou pre deti aj dospelých, ako objaviť tajomný vesmír, rozšíriť svoje vedomosti,  zároveň je aj jedinečným a pútavým podujatím, ktoré Vás vtiahne do fascinujúceho sveta kultúrnych zariadení Košického samosprávneho kraja,“ takto pozývala návštevníkov pred podujatím v mene hlavného organizátora Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave. 

Galéria obrazov

Ďalšie články:

Vesmír očami detí 2024

Regionálne kolo celoslovenskej postupovej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí XXIX. organizuje opäť...

CINEAMA 2024

32. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby Informácie k regionálnej súťaži pre...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.