ATELIÉR (PO)DOBY 

ATELIÉR (PO)DOBY 

ATELIÉR (PO)DOBY 

ATELIÉR (PO)DOBY 

Centrum kultúry Košického kraja v Košiciach v spolupráci so Zemplínskym kultúrnym centrom a hvezdárňou v Michalovciach pripravili pre milovníkov výtvarného umenia zaujímavú výstavu obrazov popredného súčasného výtvarníka Miroslava Kotoru z Kostolian nad Hornádom (okres Košice-okolie). Rozmerné plátna zaujmú nielen výraznou farebnosťou, ale aj tematikou, ktorá je odzrkadlením našej doby v jej rôznych podobách.

MIROSLAV KOTORA – ATELIÉR (PO)DOBY 

Miroslav Kotora sa narodil sa v Košiciach. Je absolventom Technickej univerzity v Košiciach. Hoci má bližšie k technickému kresleniu, vždy ho to ťahalo i k maľovaniu. Maľbe sa naplno začal venovať v roku 2011, kedy súkromne absolvoval aj kurz kresby.Chvíle voľna strávené vo svojom ateliéri pri maľbe na plátno, ktorému dominuje expresívny kolorit, sa stali v posledných rokoch neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Zmysluplne zúročil svoj talent a usilovnosť, ktoré mu pomohli naplno rozvinúť tvorivý potenciál. Ako samouk,ktorý dostal dar výtvarne pretaviť skutočnosť do umeleckého diela, oslovil svojou tvorbou množstvo priaznivcov výtvarného umenia. Originalita jeho diel a umeleckého prejavu bola viackrát ocenená na prestížnych výstavách nielen v rámci Košického kraja, ale aj Slovenska a tiež v zahraničí. Od roku 2018 je každoročne jeho maliarska tvorba oceňovaná na celoštátnej súťaži a výstave Výtvarné spektrum.Autorove diela mali možnosť vidieť návštevníci výstav nielen v slovenských mestách a obciach -Košice, Trenčín, Levice, Dubnica nad Váhom, Kostoľany nad Hornádom,ale aj v Prahe či poľskom Rzeszove.

„Obrazy Miroslava Kotoru nesou charakteristické rysy evropského expresionizmu počátku
20. století. Jeho technika je nasycena energickými liniemi a ucelenou barevností, které jsou nedílnou součástí dobře postavených kompozic. Do výstavních prostor přináší jeho díla punc kvality spojený s tradicí klasického modernismu,“
napísal o autorovi známy pražský výtvarník Rumen Sazdov.

Okrem výtvarnej tvorby, ktorej venuje takmer všetok svoj voľný čas, je aj nadšeným športovcom,v mladosti hrával hokej, futbalu a tenisu sa venuje dodnes. Rád má i turistiku a cestovanie, predovšetkým za športom. Je fanúšikom anglického futbalu, ale i košického hokeja. Pracuje aj v komunálnej politike, je poslancom a zástupcom starostu obce Kostoľany nad Hornádom.

Výstavu je možné navštíviť v termíne od 8.2. –  4.3. 2022 v čase od 9.00 -16.00 v Galérii Zemplínskeho kultúrneho centra a hvezdárne na Gorkého 1 v Michalovciach.

 

 

Galéria obrazov

Ďalšie články:

Varsói melódia / Varšavská melódia

2023. december 12-én, 18 órától a Szepsi Művelődési Központban kerül bemutatásra Leonid Zorin...

XXI. Medzinárodné stretnutie Betlehemských pastierov

XXI. Nemzetközi Betlehemes Találkozó Mindenkit sok szeretettel várunk Restére és Jánokra a...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.