ATELIÉR (PO)DOBY 

ATELIÉR (PO)DOBY 

ATELIÉR (PO)DOBY 

ATELIÉR (PO)DOBY 

Centrum kultúry Košického kraja v Košiciach v spolupráci so Zemplínskym kultúrnym centrom a hvezdárňou v Michalovciach pripravili pre milovníkov výtvarného umenia zaujímavú výstavu obrazov popredného súčasného výtvarníka Miroslava Kotoru z Kostolian nad Hornádom (okres Košice-okolie). Rozmerné plátna zaujmú nielen výraznou farebnosťou, ale aj tematikou, ktorá je odzrkadlením našej doby v jej rôznych podobách.

MIROSLAV KOTORA – ATELIÉR (PO)DOBY 

Miroslav Kotora sa narodil sa v Košiciach. Je absolventom Technickej univerzity v Košiciach. Hoci má bližšie k technickému kresleniu, vždy ho to ťahalo i k maľovaniu. Maľbe sa naplno začal venovať v roku 2011, kedy súkromne absolvoval aj kurz kresby.Chvíle voľna strávené vo svojom ateliéri pri maľbe na plátno, ktorému dominuje expresívny kolorit, sa stali v posledných rokoch neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Zmysluplne zúročil svoj talent a usilovnosť, ktoré mu pomohli naplno rozvinúť tvorivý potenciál. Ako samouk,ktorý dostal dar výtvarne pretaviť skutočnosť do umeleckého diela, oslovil svojou tvorbou množstvo priaznivcov výtvarného umenia. Originalita jeho diel a umeleckého prejavu bola viackrát ocenená na prestížnych výstavách nielen v rámci Košického kraja, ale aj Slovenska a tiež v zahraničí. Od roku 2018 je každoročne jeho maliarska tvorba oceňovaná na celoštátnej súťaži a výstave Výtvarné spektrum.Autorove diela mali možnosť vidieť návštevníci výstav nielen v slovenských mestách a obciach -Košice, Trenčín, Levice, Dubnica nad Váhom, Kostoľany nad Hornádom,ale aj v Prahe či poľskom Rzeszove.

„Obrazy Miroslava Kotoru nesou charakteristické rysy evropského expresionizmu počátku
20. století. Jeho technika je nasycena energickými liniemi a ucelenou barevností, které jsou nedílnou součástí dobře postavených kompozic. Do výstavních prostor přináší jeho díla punc kvality spojený s tradicí klasického modernismu,“
napísal o autorovi známy pražský výtvarník Rumen Sazdov.

Okrem výtvarnej tvorby, ktorej venuje takmer všetok svoj voľný čas, je aj nadšeným športovcom,v mladosti hrával hokej, futbalu a tenisu sa venuje dodnes. Rád má i turistiku a cestovanie, predovšetkým za športom. Je fanúšikom anglického futbalu, ale i košického hokeja. Pracuje aj v komunálnej politike, je poslancom a zástupcom starostu obce Kostoľany nad Hornádom.

Výstavu je možné navštíviť v termíne od 8.2. –  4.3. 2022 v čase od 9.00 -16.00 v Galérii Zemplínskeho kultúrneho centra a hvezdárne na Gorkého 1 v Michalovciach.

 

 

Galéria obrazov

Ďalšie články:

DENNÝ LETNÝ TÁBOR Údolia Bodvy a Rudohoria

Centrum kultúry Košického kraja tento rok pripravuje denný letný tábor plné rôznorodých...

DARGOVSKÁ RUŽA

Obec Svinica Vás pozýva na 52. ročník prehliadky v speve ľudovej piesne DARGOVSKÁ RUŽA, ktorá sa...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.